Ръчно везаната географска карта на културната и природна идентичност на
село Баничан, Община Гоце Делчев, Република България

 

Везано пано - карта с размери 70х100см. Територията на с. Баничан с площ от 13.1 кв.км, постлано в полите на величествения Пирин и Родопа планина, която пресичат двете реки /Места и Туфча/
и извират два минерални извора.

Малка и неповторима земя на природа, култура, традиции и ритуали е тази „жива карта“ на село Баничан. Дори само от тези думи човек потръпва, вълнува се, иска да потърси, да проучи и научи, да опознае.. Моето село. Моята гордост и съдба. Селото, което обичаме... Това е нашето село, което не трябва да забравяме, каквото и да се случва…. Защото в кръвта си носим благословената мисия да търсим светлината на старината и да я предаваме на децата ни. Предците ни пращат писма до нас- да ги прочетем с очите си, да ги приемем със сърцето си, за да оживее духът им ..
Тази карта, която е пътека към душата на всеки. Тя е скромен ориентир в опита ни да си спомним, че има защо да се гордеем от това, че сме баничани. Чрез иконичната й символика оживява духът на селото. Картата е нашият урок по родолюбие за съхраняване и увековечаване  силата на духа, за неизтляващата родова памет и самобитност. Тя е опит за възраждането на великото дело на просветителството и безценното духовно послание, което то носи за поколенията през 21 век.
Картата е културен продукт със социален ефект. Като метод за приобщаване тя обединява знание и опит в социална интеграция, животът на малкото село върху едно парче плат…..Като география тя е отличителен и оригинален ориентир за външния свят. Чрез заложените технически елементи позволява да се направи паралелен етно  прочит на живите характеристики на населеното място.
Картата е един безценен подарък за всички. Тя се появява точно навреме, в този много сложен исторически момент за човечество, може би за да ни напомни за силата на непреходните неща. Затова тя е истински жив урок по история и родолюбие, събрал в едно:

-Картата ни свързва с най-дългия и най-труден  птичи прелет от 12 000 км, само в едната посока на прелетния път на белия щъркел, който гнезди тук откакто селото съществува,

-Тя пресъздава 23 символа и 23 извезани  уникални шевици/реликви от костюма на баничанката,   

- Те са възпроизведени от приблизително  900 000 бода, съшити от около 5 000 метра естествени памучни конци, / колкото е разстоянието от малкото село до големия общински център гр. Гоце Делчев /

- Необходимото време за изработване е шестмесечен денонощен труд на 3-ма бродирачи (на възраст 11 год.,50 год. и 55 год.).  

Затова тази карта е пано, което разказва, говори и те пренася в един друг, по-красив свят на хармония, доброта, разбирателство и възвишеност. Вглеждайки се в нея, пред нас оживяват най-ярките мигове от историята и бита  на селото и на община Гоце Делчев, с които трябва да се гордеем и да обичаме, защото те напомнят за дълбокия корен на народните стойности,  като послание към всички нас.

Още в проектното предложение бе заложена символичната и тематична връзка между истинската физическа и везаната карта, като своеобразен културен принос към Международната година на картата 2015- 16г. Ето защо този проектен продукт е алегория към социалната интеграция, към сближаване чрез опознаване и възпитание посредством символите на картата, като образователни ресурси на културното наследството в настоящето.

 

 

за проекта

село Баничан партньори контакти връзки

 
начало
галерия
вземи игра
 
 
 
 
литературен конкурс
кулинарен конкурс
 
 
 
 

 
       

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


 

SiMon  |  © 2012

vBulletin tracker